DOLAR: 6.83 TL
EURO: 7.60 TL

Arhavi OSB cazibe merkezi olacak

2 yıl önce
750 kez görüntülendi

Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte Arhavi’nin cazip bir merkez olacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, yatırım teşviklerinde 4’üncü bölgede görünen Artvin’in 5’inci bölgeye alınmasına destek vereceklerini ifade etti.​

Arhavi TSO Başkanı Atıf Kesim’in evsahipliği yaptığı toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, öncelikle Afrin’de mücadele eden Mehmetçiği desteğini iletirken, şehit askerlerimize de Allah’tan rahmet diledi.

 

Arhavi’nin ekonomik ve doğal potansiyeli hakkında değerlendirmelerde bulunan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:  “Arhavi muhteşem doğası, buram buram çay kokan toprağıyla, adeta bir cennet. Her yaz gerçekleştirdiğiniz Uluslararası Kültür ve Sanat festivali de, buraya ayrı bir güzellik katıyor, turistleri çekiyor. Yalnızca kartpostallarda görebildiğiniz manzaraları, Arhavi’de görüyoruz. Limanı, Kıyıcık plajı, ömrünüze ömür katacak mükemmel yaylaları, mimari şaheseri Çifte Köprüsü, hepsi ayrı güzel. Allah buraya her nimeti vermiş. Bu kadar nimeti, değerlendirmek de lazım. İşte, Arhavi TSO’muz ve Atıf Kesim kardeşim, Arhavi’nin gelişmesi ve zenginleşmesi için büyük gayret gösteriyor, emek veriyor. Artvin’in ilk organize sanayi bölgesi, Sayın Valimizin başkanlığında ve Odamızın çalışmalarıyla, Arhavi’de tamamlanmak üzere. 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca burada üretimi ve ihracatı da geliştirecak. Arhavi’ye önemli katkılar getirecek. Karadeniz Sahil Yolu’na 1 kilometrei Hopa Limanı’na 16 kilometre, Sarp Sınır Kapısı’na 45 kilometre, Rize’ye yapılacak havalimanına 50 kilometre uzaklıkta. Rusya ve Türk Cumhuriyetlerine mal satmak isteyen firmalar için Arhavi OSB cazip bir yatırım merkezi olacak. Odamızın önemli bir talebi de, teşvik bölgesi meselesi. 4. Bölgede gözüküyorsunuz. Ama bunun nedeni baraj yatırımları. Artvin’in en az 5. bölgeye alınmasını bekliyoruz. Odamızın bu konudaki girişimine, biz de destek veriyoruz. Atıf Kesim Başkanımızla Ankara’da da birlikte çalışıyoruz. Kendisi, TOBB’un ekonomi politikası komisyonunda. Kendisiyle birlikte, 2 çok önemli adım daha attık. Bir tanesi Online belge, diğeri şirket kuruluşlarında tek durak ofis.”

 

-Son bir yılda neler yaptık?

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son 1 yılda yapılanlara ilişkin de bilgi verdi. Özelikle finansman ve istihdam alanında çok önemli işler yapıldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Sanayi- Üretim Reform Paketi’ne ilişkin de oeğerlendirmelerde bulundu. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bakın sadece son 1 senede neler yaptık? % 9,9 faiz oranı ile 27 bin firmamıza 5 milyar lira tutarında nefes kredisi verdik. KOSGEB aracılığıyla 0 faizli 3 yıl vadeli olarak, 290 bin firmaya,  8 milyar lira kredi sağlandı. Kredi Garanti Fonu, 364 bin firmanın, 221 milyar liralık kredisi için kefil oldu. Bursa’da 16 bin firma bundan faydalandı. Türkiye’de toplam 681 bin firmamız 234 milyar lira finansman desteği aldı. En büyük şikayet yüksek istihdam maliyetiydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde istihdam seferberliği başlattık. 2017’de tarihi destekler verildi. 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. İstihdam seferberliği ve teşvikler, 2018’de de devam ediyor. Neydi bu teşvikler?  Aylık 100 TL asgari ücret desteği 2018’de devam edecek. Yeni birini işe aldığınızda prim+vergi devlette karşılıyor. Siz sadece maaşını ödeyeceksiniz. Yani 1,600 TL sizden, 900 TL vergi+prim devletten. Teşvikler tam 3 yıl boyunca yürürlükte olacak. Geriye dönük teşviklerinizi de almayı unutmayın. Sanayi – Üretim Reform paketi kapsamında %2 TRT kesintisi, OSB’lerde emlak vergisi, damga vergisi gibi toplamda 1 milyarlık yük özel sektöründen üzerinden kaldırıldı.”

 

2018’in başından bu yana yaptıkları üzerinde de duran Hisarcıklıoğlu, “Yine sizlerden gelen konularda, Bakanlarımızla birlikte Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunda yani YÖİKK’te kapsamlı çalışmalar yapıyoruz.  Dünya iş-yatırım yapma kolaylığı endeksinde 60. Sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan ve ilk 10’u hedefleyen ülkemize yakışmayan bir tablo söz konusu. 2 yıl içinde Türkiye’yi ilk 20’ye sokmayı hedef aldık. Bu kapsamda çok sayıda eylem planı üzerinde çalıştık. 100’ün üzerinde reformu, Bakanlarımızla birlikte hazırladık. Mesela; İnşaat izinlerinde mevcut 18 ayrı prosedür var, bunlar 6’ya iniyor. Yapı Denetim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı da 18’den 1’e düşürülüyor. Ayrıca Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Bir şirketimiz yılda ortalamada 40-45 beyanname veriyordu. Şimdi bu beyanname sayısı 12’ye düşürülüyor azalıyor. Bir diğer önemli reform KDV alanında. KDV alacaklarımız için de Maliye Bakanımızla çalıştık. Ayrıca esnafın üzerindeki KDV yükü de düşürülecek. Tüm bu öneriler şuan mecliste. İnşallah kısa süre içinde yasalaşacak” dedi.

 

Sıkıntıları aşacak güçte olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bakın birlik ve beraberlik içinde hareket ederek pek çok iyileşme sağladık.Kavga ile sorun-sıkıntı çözülmez. Ortak akılla, diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim” diye konuştu.

Arhavi’ye okul talebiyle karşılaşan Hisarcıklıoğlu Oda’nın okulu inşa etmesi halinde TOBB ETÜ’nün buraya ismini vereceklerini, bunun olmaması halinde ise buraya bir okul yapmak istediklerini sözlerine ekledi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık